Opis spływu

Poprad to górska rzeka, mająca swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m., co jest krajowym ewenementem. Ciekawostką jest też niecodzienny przebieg rzeki - to jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo tego jest w zlewisku morza Bałtyckiego, położonego na północy.
Przedzierający się przez górotwór Karpat Poprad tworzy malowniczy przełom rzeczny z licznymi meandrami. Na znacznej długości jest rzeką graniczną, oddzielającą terytoria Polski i Słowacji.
W części tego przełomu, pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem, przygotowano atrakcję turystyczną w postaci spływu po rzece łodziami.

Spływ łodziami Doliną Popradu, który od roku 2000 organizuje firma CENTRUM, jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez CENTRUM, mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Łódź prowadzi dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją.
 
Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło boiska piłkarskiego.
W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.
Jeżeli planujecie Państwo wycieczki po pięknej Ziemi Sądeckiej, zapraszamy do skorzystania z atrakcyjnego Spływu łodziami Doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.

Podczas Spływu łodziami Doliną Popradu gwarantujemy wspaniaęe widoki i niezapomniane wrażenia na łodzi spełniającej najnowsze normy bezpieczeństwa, pośród przyrody obfitującej w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego.INFORMACJE O TRASIE SPŁYWU:

Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro -10 km.

Czas przepływu 1,5-2,5 godziny, w zależności od stanu wody na rzece.

Przewidywany czas trwania sezonu - od czerwca do września - może ulegać zmianie ze względu na warunki atmosferyczne (czas zalegania pokrywy śnieżnej, temperatura, intensywność opadów, wysokość stanu wody na rzece).

ZAPRASZAMY !!!


 OPIS ŁODZI POPRADZKICH
 

Łodzie zostały zaprojektowane i wykonane przez firmę CENTRUM w jej zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Nowoczesna konstrukcja zapewnia łodziom bardzo małe zanurzenie - przy maksymalnym obciążeniu (14 osób) wynosi ono mniej niż 12 cm. 
Łodzie posiadają komory wypornościowe, dzięki czemu są całkowicie niezatapialne. Podwójne dno stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami, które eliminowałyby je z dalszej ekploatacji.
Łodzie spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, co potwierdza dopuszczenie ich do eksploatacji przez Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Krakowie.
 

Parametry łodzi:
- długość: 6,60 m,
- szerokość: 2,40 m,
- wysokość: 0,50 m,
- ilość przewożonych osób: 12 pasażerów+ 2 przewoźników

Przystań początkowa: ul. Gąsiorowskiego 12 33-350 Piwniczna

Przystań końcowa:
Rytro 572 (budynek Delikatesy Centrum) 33-343 Rytro